Ministerstvo životního prostředí informovalo, že v letošním roce spustí třetí a finální vlnu kotlíkových dotací. Dotaci lze získat na výměnu starého ekologicky nevyhovujícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, který nebude moci být provozován od září 2022, ve výši až 127 500 Kč (v Moravskoslezském kraji až 150 000 Kč). Dotaci je možné získat mimo jiné také na nákup tepelného čerpadla.

Všichni žadatelé o kotlíkovou dotaci, kteří podali žádost v roce 2020 a dotaci nezískali z důvodu nedostatku finančních prostředků, tak budou uspokojeni. Pro nové žadatele plánuje ministerstvo v příštích letech rozdělit dalších až 14 miliard korun.

Podobně jako v předchozím období se očekává velký zájem žadatelů. Specialisté na vyřizování dotací proto doporučují nečekat, až stát program dotací vyhlásí, ale připravit si žádost a podklady již nyní.

Žádosti se budou podávat v průběhu roku 2021. Přesné termíny jsou plně v kompetenci jednotlivých krajů. Nicméně dle předpokladů se může jednat o přelom jara a léta.