Zároveň vstupuje v platnost omezení podpory pro plynové kotle v souladu se snahou Evropské komise, která se snaží najít způsob, jak se co nejrychleji zbavit závislosti na ruském plynu. Omezení podpory pro plynové kotle je vykompenzováno právě vyšší podporou pro tepelná čerpadla. Obnovitelné zdroje jsou totiž spolu s energetickými úsporami nejčistší, nejlevnější a nejrychlejší cestou, jak urychlit odklon od drahých fosilních paliv.

Díky kotlíkovým dotacím získávají nízkopříjmové domácnosti velmi výhodnou možnost k výměně starého kotle ještě před jejich dlouho ohlašovaným zákazem. Domácnosti s nižšími příjmy mohou požádat o kotlíkovou dotaci s 95% podporou a neekologický zdroj vytápění nahradit ideálně kotlem na biomasu nebo tepelným čerpadlem.

Kotlíkové dotace nebyly pro nízkopříjmové domácnosti nikdy výhodnější, a byla by škoda, aby si tuto příležitost nechaly utéct. Od 1. září 2022 začne totiž ze zákona platit již deset let dopředu ohlašovaný zákaz vytápění starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy.

Dotační výzvy plánují jednotlivé kraje spustit v průběhu letošního května a v červnu by měly začít od občanů přijímat první žádosti o dotace. Už nyní se ale zájemci o dotace mohou předběžně krajům hlásit. O podporu lze přitom požádat i v případě již uskutečněné výměny zastaralého zařízení. Základní podmínkou je, že k výměně došlo po 1. lednu 2021.

Paralelně se omezení plynových kotlů promítne i do programu Nová zelené úsporám, o výměny kotlů za plynové kotle půjde žádat pouze do konce dubna. V rámci programu Nová zelená úsporám je aktuálně poskytována dotace ve výši 50 %, finanční příspěvek na výměnu kotle lze získat již bez nutnosti dokazovat příjmy. S výměnou kotle je zároveň možné obdržet dotaci na provedení dalších energeticky úsporných opatření. Při kombinaci více opatření můžete získat dotační bonus. Čím více opatření zkombinujete, tím vyšší částku získáte.

A na co všechno lze dotace získat?

Využijte současných dotačních programů, uspořte peníze za energie, šetřete životní prostředí a bydlete lépe a kvalitněji.

Zdroj: www.mzp.cz