Jako mnoho jiných i my jsme se rozhodli rodinné bydlení řešit stavbou vlastního domu. A jako všichni ostatní jsme řešili mnoho otázek. Z čeho stavět, jaká okna, jakou krytinu, čím vytápět, zda větrat přirozeně nebo nuceně, budeme chtít chladit?

Pro mnoho z nás, mnoho otázek. Rád bych se zde zmínil  o našem řešení vytápění, chlazení a větrání našeho domu. Považuji tuto část při stavbě domu za jednu z klíčových.

My jsme si byli vědomi, že po dalších 20 let budeme splácet úvěr, který jsme si na stavbu domu vyjednali. A tak jsme věděli, že nás dům nemůže svým provozem příliš zatížit rodinný rozpočet. O tepelných čerpadlech se píše, jak se říká, na každém rohu. Počáteční investice vyšší, následné provozní náklady nízké. Ano, to bude pro nás ta správná cesta. Pro podlahový systém vytápění jsme se rozhodli okamžitě. Na základě článků i zkušeností našich kamarádů. Navíc se nám zalíbila možnost případného chlazení objektu. Klasickou klimatizaci jsme nechtěli, ale především pro ložnici a dětské pokoje by bylo fajn mít možnost o pár stupňů si teplotu snížit. Poslední tři léta nás svými teplotami přeci jen vyděsily a to i přesto, že věříme, že se počasí zase vrátí do normálních mezí pro naši lokalitu.

Asi nejdelší rozhodování bylo při řešení větrání, resp. použití rekuperačního systému. Pokud člověk zabředne do všech diskusí, názorů, možností, pro a proti, je rozhodování ještě složitější. A slavný internetový vyhledávač to neusnadní. My jsme po všech debatách při večerní sklínce vína nakonec udělali rozhodnutí, že ano. Toto rozhodnutí jsme ovšem podmínili tím, že půjdeme cestou kvalitního rekuperačního systému. Líbila se nám totiž věta „než špatnou rekuperaci, to raději žádnou“.

Ve chvíli, kde jsme měli jasno, přišla otázka, s jakými firmami naše řešení provedeme. Dostali jsme tip na firmu VESKOM. Než jsme se vydali na první schůzku, zjistili jsme si, že umí jak tepelná čerpadla, tak i topné systémy a rekuperační větrání. Myšlenka jednoho dodavatele na všechny tyto práce se nám zalíbila. I fakt, že k dispozici měli svoje projekční oddělení, servisní oddělení a že se na trhu tepelných čerpadel  pohybují od roku 1991. Zaujalo nás, že od roku 1991 jsou věrni značce tepelných čerpadel IVT a když se rozhodovali, jaký rekuperační systém začlení  do svého portfolia, zvolili si kvalitní systém od firmy Zehnder.  

Při první schůzce nám bylo v jejich sídle ukázáno tepelné  čerpadlo v běhu. Prošli jsme naše představy a dali si poradit v několika drobnostech jako například umístění venkovní jednotky (rozhodli jsme se pro systém vzduch – voda) i dobré rady a jejich reálné zkušenosti z instalací topných systémů. Využili jsme i nabídku kompletních prováděcích projektů a správného návrhu a následnou dodávku a montáž. Věděli jsme, že cenově se pohybujeme na vyšší úrovni, ale upřednostnili jsme kvalitu před cenou.

Samozřejmě jako každý jsem i my museli řešit otázku rozpočtu stavby. Vše se najednou zdražovalo, rozpočet se upravoval, pochopitelně směrem nahoru. Vzhledem k našemu rozhodnutí využít firmy VESKOM jsme hned v úvodu „zmrazili“ částku v rámci financí k dispozici a brali to tak, že tato částka je již proinvestovaná. A věřte, že tento způsob je jednou z dobrých cest k tomu, jak najít v napnutých rozpočtech tyto investice. Pokud tento postup zvolíte, dáte si větší práci s výběrem a hledáním kvalitních obkladů, dlažeb, kuchyňské linky, oken  a dalších větší celků za rozumnější peníze. U nás jsme například ověřili, že jen vhodným řešením koupelen a wc, výběrem obkladů a dlažeb jsme bez zásadního dopadu na kvalitu či funkčnost ušetřili polovinu ceny tepelného čerpadla.

Jen si musí člověk umět nastavit priority. Tepelné čerpadlo je v době jediným zařízením, které si na svoje počáteční investice následně „vydělá“. To okna, ani dlažba neumí. A pozitivní přínos rekuperačního větrání člověk zjistí až v pokročilém věku, kdy si může s čistým svědomím říci, že udělal přeci jen něco pro své zdraví.

Svého rozhodnutí dnes nelitujeme. Roční náklady na vytápění, ohřev TUV i chlazení jsou velmi příjemné. Volba jedné firmy na vše od projektu až po dodání a následné servisní služby byla dobrým rozhodnutím, přestože bychom asi rozdělením dodávky na více firem v úvodu ušetřili. Nicméně takto v případě doladění, servisu či technické pomoci voláme jednu firmu a nemusíme ztrácet čas hledáním, komu případný problém náleží k řešení. Užíváme si nového domu i navrženého řešení.