Šroubové kompresory

Vyberte prosím podskupinu:

Zobrazit katalog produktů GD

Šroubové kompresory jsou rotační objemové stroje na stlačování vzduchu. Stlačení vzduchu se dosahuje zmenšováním párových komůrek mezi šroubovými zuby. Šroubové kompresory se dělí na mazané (olej se používá především na odvod tepla ze stlačeného média a dále na mazání stroje) a bezmazné (suché nebo se vstřikem chladicí kapaliny). Kompresor pracuje s vestavěným tlakovým poměrem, který nelze měnit.  Všechny mazané šroubové kompresory obsahují vnitřní chladič oleje, který zajišťuje odvod většiny tepla vzniklého při kompresi (94% příkonu kompresoru).

Animace principu šroubového kompresoru. Simulace provozu kompresorů Gardner Denver s regulací zatíženo - odlehčeno naleznete zde a bezmazných kompresorů Gardner Denver zde.

Výhody proti pístovým kompresorům:

  • Vyšší provozní spolehlivost
  • Žádné nevyvážené síly (chod bez chvění → není potřeba základ)
  • Vyšší životnost kompresoru
  • Hmotnost i velikost stoje je daleko menší
  • Nižší hlučnost
  • Mnohem nižší teplota na výtlaku za strojem (při řádném chlazení kompresoru asi o 10°C vyšší než teplota okolí → menší množství vodní páry ve stlačeném vzduchu → méně kondenzátu)
  • Menší spotřeba oleje

Nevýhody:

  • Vyšší náklady na pořízení kompresoru především menších výkonů

Šroubové kompresory pracují s různými druhy regulace. Od regulace start-stop se v současnosti pomalu upouští a většinou se uplatňuje regulace start-volnoběh-stop nebo regulace změnou otáček pomocí frekvenčního měniče.  Předností regulace start-volnoběh-stop je nižší nutný počet startů motoru při kolísající spotřebě, čímž se zvyšuje energetická účinnost kompresoru (velká spotřeba energie při startu kompresoru) a životnost motoru. Kompresor s frekvenčním měničem dokáže regulovat svoji výkonnost a i při nižší dodávce pracuje stále s vysokou účinností. Zároveň snižuje délku volnoběhů, kdy kompresor nic nedodává. Frekvenční měnič ale zvyšuje cenu a velikost daného kompresoru.